oferuje usługi ułatwiające międzynarodowe kontakty handlowe

  Polski English Svenska Deutsch

(+48) 58 555 90 75
(+48) 501 065 700


Skr. poczt 160, 81- 701 Sopot

Obsługujemy organizatorów międzynarodowych projektów

 
W ramach inicjatywy Rządu Królestwa Szwecji:
  Polen i fokus
Polska w centrum uwagi

Na zlecenie SML - Agencji Rozwoju i Promocji Sztokholmu
prowadziliśmy od marca do listopada 1999 roku lokalne biuro organizacyjne "Dni Szwecji w Krakowie i Małopolsce".

Sverige - Polen Östersjögranar i den nya Europa

Szwecja - Polska, sąsiedzi znad Morza Bałtyckiego w nowej Europie

Dni Szwecji w Krakowie i Małopolsce
20 - 24 października 1999 roku

Wystawa pt. "Dziedzictwo Wikingów" w Muzeum Archeologicznym

Kultura Wikingów obejmuje okres datowany na lata 800-1050. Okres ten jest bez wątpienia jednym z najbardziej znanych w historii nie tylko krajów skandynawskich. Celem prezentowanej obecnie w Polsce wystawy jest zaznajomienie się społeczeństwa polskiego z zagadnieniami z dziedzictwa kultury Wikingów.

Na wystawie można podziwiać, w ogromnej przewadze, zabytki oryginalne jak również rekonstrukcje oryginałów i kopie. Około 4 metrowa kopia, ponad 23 metrowego okrętu norweskiego z miasta GOKSTAD (pł. Norwegia), pochodzącego z ok. 900 roku, jest głównym eksponatem wystawy. Można podziwiać również rekonstrukcje kobiecych i męskich strojów odtworzonych na podstawie fragmentów ubiorów pochodzących ze stanowisk archeologicznych, jak tez przedstawień ikonagraficznych na amuletach i przedmiotach kamiennych. Oprócz broni: miecze, dzidy, strzały, topory bojowe, eksponowana jest uprząż końska, jako nieodzowny ekwipunek wojownika wikińskiego.

Najbardziej znanym w świecie przedmiotem kojarzącym się z Wikingami są charakterystyczne hełmy z rogami. Te, znajdujące się na wystawie są rekonstrukcjami wykonanymi przez XIX wiecznych artystów romantycznych. Pozostałe dwa to kopie hełmów bez rogów; jeden pochodzi z VII wieku, z grobowca wodza odkrytego w VENDEL (Upplandia); drugi - z grobu z ok. 950 r. z GJERMUNDB (Norwegia) był najprawdopodobniej pamiątką rodziny pochowanego Wikinga. Będzie można zobaczyć także piękną biżuterię złotą i srebrną, skarby przedmiotów srebrnych (m.in. srebrne monety arabskie), jak również wyroby rzemieślnicze wykonane przez wikińskich fachowców w zakresie kowalstwa i stolarstwa.

Od XIX wieku dziedzictwo kultury Wikingów stało się natchnieniem dla twórców literatury pięknej, a później sukcesywnie miało swój wpływ na życie codzienne, co przejawiło się w stosowaniu elementów sztuki wikińskiej m.in. w budownictwie mieszkalnym, przedmiotach codziennego użytku itp..(tzw. styl wikiński - drakstil *)

Dziś obcujemy z kulturą Wikingów na każdym kroku. Ich słynne niebiesko-żółte hełmy z rogami czy też "długie łodzie" Wikingów znane są z komiksów, reklam, jak również z "souvenir'ów". A kibice sportowi przybrani za dzielnych wojowników Wikińskich dodają ducha swym faworytą.

SPONSORZY:

szwedzkie MSZ

SCHENKER-BT

NCC

IKEA

TELIA

NETIA

SAS

MEDIA:

Dziennik Polski

Puls Biznesu

Organizator Dni Szwecji w Krakowie i Małopolsce:

Imprezy organizowano przy współpracy i pomocy

Ambasada Królestwa Szwecji w Polsce

Miasto Sztokholm

Urząd Miasta Krakowa

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Małopolski Urząd Wojewódzki