Audiophile Music Server PC
dla analogowych nagrań QS/SQ

Budowany jest wyłącznie na indywidualne zamówienie. Jest to zlecenie usługi konfiguracji PC. Daje to 100% jasność z jakością podzespołów. Można je samemu zamówić w dowolnym sklepie internetowym do odbioru w Trójmieście. Konfiguracja istniejącego już PC jest również możliwa.

4 kanały dla dźwięku przestrzennego w systemowej ofercie Windows

Założenia w pracach z analogową kwadrofonią można teraz dobrze kontynuować z rozwiązaniami IT. Nowe technologie dają lepsze możliwości dla odtwarzania zrobionych kiedyś nagrań. Współczesne dostosowanie cyfrowe w Windows dla kwadrofonii typu matrix nie jest oczywiście idealnie „skrojone” dla SQ i QS, ale nowa technologia radzi sobie w praktyce bardzo dobrze.

Wyjątkowe możliwości są w sterowniku Microsoft dla najpopularniejszego DSP, który montowany jest na płytach głównych. Nie chodzi tu jednak o najbardziej logiczne korzystanie z tradycyjnego ustawienia "Kwadrofoniczny, a o nowatorski "Przestrzenny". Szczególnie dobrze sprawdza się z AMS- Maestro, gdy chcemy także korzystać z nagrań na DVD z dźwiękiem 5.1

Dodatkowe informacje są na oddzielnej stronie...

Puryści mogą oczywiście korzystać z PC i cyfrowych kopii analogowych nagrań SQ/QS w PC z ortodoksyjną konfiguracją "Kwadrofoniczny". Można nawet podłączyć sobie analogowy dekoder.

Analogowy dekoder Sanusi QS-1

Sygnał z PC do QS-1 należy podłączyć  stereofonicznie, czyli tradycyjne 2 kanały.

W tym temacie można w Wikipedii także przeczytać, że: In 1971, Sansui introduced the Quadphonic Synthesizer QS-1, which could make simulated four-channel stereo from two-channel sources. Sansui developed the QS Regular Matrix system, which made it possible to transmit four-channel Quadraphonic sound from a standard LP. The channel separation was only 3 dB, but because of the human way of hearing it sounded relatively good. In 1973, Sansui introduced the more advanced QS Vario Matrix decoder with 20 dB separation.

W testach z referencyjny AMS-Master podłączony był przez pasywny adapter BenOx.

Najbardziej purystyczne testy z PC w połączeniu stereo były dla akustycznego dekodowania SQ. Na przód para aktywnych głośników, a na tył z tradycyjnym wzmacniaczem hi-fi zmodyfikowane satelity od Sony, który jest twórcą systemu SQ

Quadrasonic System - Regular Matrix opracowany został przez japońską firmę Sansui i zaprezentowany na amerykańskim rynku w marcu 1971 roku.

Jest to systemem matrycowy, który pozwolił udostępnić 4 kanałowe nagranie na ściankach rowka płyty LP.

Cztery kanały składowe są dodawane lub odejmowane z odpowiednim poziomem i przesunięciem fazowym.

Do stworzenia kanałów lewy-suma i prawy-suma, które znajdą się w rowku płyty wykorzystuje się następujące wzory:

Lsuma = 0,92 Lfront + 0,38 Pfront + j 0,92 Ltył + j 0,38 Ptył

Psuma = 0,92 Pfront + 0,38 Lfront - j 0,92 Ptył - j 0,38 Ltył

gdzie +j oznacza przesunięcie fazy o +900 a -j oznacza przesunięcie fazy o -90o.

W 1973 pojawiło się ulepszenie dekoderów z Vario-Matrix, by zapewnić większą separacją kanałów i polepszyć zgodność z SQ.

Te prace z ówczesnymi odtwarzaczami RTV przypominają współczesne rozwiązania, które bazują na oprogramowaniu i dają znacznie większą swobodę dobrania optymalnej konfiguracji itd.

Stereo Quadrophonic System należy tak jak QS do kategorii systemów matrycowych. Zaprezentowano go w kwietniu 1971 roku. Stworzony został przez CBS Records i Sony przy silnym wsparciu przemysłu samochodowego.

Tu także do zapisu w rowku płyty jest kanał lewy-suma, który złożony zostaje ze składowych: kanał lewy-przód i oba kanały tylne. Adekwatnie do tego kanał prawy-suma złożony jest ze składowych: kanał prawy-przód i oba kanały tylne.

Lsuma = Lfront - j 0,707 Ltył + j 0,707 Ptył
Psuma = Pfront + j 0,707 Ptył - j 0,707 Ltył

Przy odtwarzaniu kanały są dekodowane według następujących wzorów:

Lfront = Lsuma
Pfront = Psuma
Ltył = j 0,707 Lsuma - 0,707 Psuma
Ptył = - j 0,707 Psuma + 0,707 Lsuma


gdzie +j oznacza przesunięcie fazy o +90o a -j oznacza przesunięcie fazy o -90o.

W 1975 roku separacja dźwięku została znacznie poprawiona dzięki wprowadzeniu dekodowania SQ Full Logic przy użyciu chipów Motorola. Było to typowe rozwiązanie sprzętowe dla systemów wbudowanych

W recenzji współczesnego dekodera SQ, który powstał kilka lat temu roku w Polsce i kosztuje ok. 18 tys. zł. jest bardzo trafne wprowadzenie do tematu odtwarzania w dzisiejszych czasach analogowych nagrań kwadrofonicznych. Zacytowane jest po prawej.
 

Motywacje twórców dekodera są przekazane w innej recenzji 
"Rozwój technik audiowizualnych to nie tylko pasmo sukcesów, lukratywne kontrakty i łatwy kawałek chleba, lecz również ślepe uliczki, pozamerytoryczne argumenty, podstolikowe układy i typowe ślepe zaułki. Pamiętają Państwo wielościeżkowe magnetofony, system Video2000, kwadrofonię, czy niezbyt daleko sięgając wstecz wielokanałowe DVD Audio i SACD? Niby pojawiły się, zrobiły trochę zamętu na rynku i po kilku latach spaliły się niczym meteoryty wchodzące w ziemską atmosferę. Teoretycznie można zatem machnąć na nie ręką, zamruczeć pod nosem „to se ne vrati” i … bezkrytycznie patrzeć w przyszłość. Czasem jednak ludzka natura buntuje się przeciw takiemu status quo i szepce z ulotnej podświadomości, że może warto byłoby, choćby z czystej ciekawości, ekshumować jakiś dawno temu uśmiercony format i na własne uszy, przy pomocy współczesnej technologii na własne uszy przekonać się o co wówczas było tyle szumu."

Dodatkowe informacje w temacie:

Jaka była logika powstania SQ i QS?

Analogowa kwadrofonia miała właściwy punkt wyjścia, lecz była falstartem

Ortodoksyjna konfiguracja PC dla QS/SQ

Klasyczne ustawienie dla kwadrofonii w stacjonarnych komputerach osobistych z najpopularniejszym DSP, który montowany jest na płytach głównych.

W testach z referencyjnym BienSound PC najlepiej dla tej konfiguracji sprawdził się sterownik producenta 6.0.1.8569

W zaawansowanych ustawieniach urządzenia wybrana została opcja rozdzielenia wyjść

Korekta parametrów pomieszczenia teoretycznie nie jest obsługiwana w ustawieniu dla kwadrofonii. W praktyce jest jednak możliwe skorzystanie z niej, co daje bardzo pożądane rezultaty. 

Wygodną możliwość zapewnia manualne przydzielenie sygnału do poszczególnych gniazd wyjściowych

Szersza informacja na oddzielnej stronie

Testy odsłuchowe były z wieloma procesorami DSP

VIA od największego producenta układów scalonych był na płycie głównej. Jest tylko sterownik producenta, w którym można manualnie skonfigurować odległości głośników. Szersza informacja na oddzielnej stronie

X-fi jest najwydajniejszy i był na karcie muzycznej. Jest tylko sterownik producenta. Może pracować ze "sprzętowym" próbkowaniem 32 /192, co dla kart muzycznych jest zaletą. Szersza informacja na oddzielnej stronie

Na miano referencyjnych głośników dla kwadrofonicznego odtwarzania muzyki zasługują produkowane w Polsce aktywne monitory studyjne, które w zamkniętej obudowie mają zamontowane norweskie elementy koaksjalnymi SEAS - "THE ART OF SOUND PERFECTION". Więcej informacji na oddzielnej stronie...

Aktywne monitory referencyjne Hi-Fi - Fluid Audio CX7 są również ciekawą ofertą

 


Jak wydobyć sygnał z rowka płyty?

 

Bardzo istotny jest wybór gramofonu i wkładki,
lecz zależy to do możliwości finansowych

Wspaniale radzi sobie przetwornik magnetoelektryczny Ortofon MC2000

Wszystkie płyty LP nagrane są z korekcją RIAA

Analogowe dekodery są we wzmacniaczach hi-fi,

ale wierniej robi to cyfrowa korekcja w programie do nagrywania


GoldWave obsługuje przetworzenie
sygnału analogowego na cyfrowy
i zapis na twardy dysk

 

Program może zapisać 4 kanałowę kopią - zdekodowaną analogowo z rowka płyty

Informacja w szerszej formie:
Archiwizacja w komputerze nagrania SQ i QS z 65µm rowka LP

Posty w temacie na:

Archiwizowanie płyt nie ma sensu z wkładkami nazywanymi: piezoelektryczne, kryształowe, ceramiczne
Zaletą wkładek Moving Magnet jest niska masa poruszająca się w rowku płyty
Atuty wkładki Moving Coil trudno jest sprecyzować, ale warto z nich skorzytać przy cyfrowej archiwizacji nagrań z winylu
Analogowa korekcja RIAA jest kosztowna